Kış Lastiği Ne Zaman Takılır?

Kış Lastiği Nedir?

Ülkemizde kış lastiği kullanımının zorunlu hale gelmesi ile insanlar arasında kış lastiği ne zaman takılır sorusu merak konusu olmuştur.

Kış lastikleri soğuk havalarda daha emniyetli bir sürüş için farklı bileşenlerden üretilmiş yol tutuşu ve fren yapıldığında daha emniyetli durmayı sağlayan özellikte üretilmiş lastiklerdir. Kış lastiklerinin kullanımı için tahmin edildiği gibi mevsimin kış, havanın kar yağışlı olmasına gerek yoktur. İsmi kış lastiği olan bu lastiklerin kullanımı için hava sıcaklıklarının +7 derecenin altına düşmesi yeterlidir.

Normal lastiklerin ham maddesi olan kauçuk yaz aylarında havanın sıcak olması nedeniyle gevşer ve zemin kuru olduğu için herhangi bir sorun teşkil etmez. Ancak kış aylarında havaların soğuk olması ve yolların da ıslak olması nedeniyle normal lastikler kış aylarında sıcak havalardaki performansı gösteremez. Lastik üretiminde lastiklerin üzerinde bulunan desenler bile yaz lastiği için ayrı kış lastiği için ayrı üretilmektedir. Oluk adı verilen bu boşluklar lastiğin yol tutuşu için önem arz etmekte kış lastiği için yeniden şekillenmektedir.

Kış Lastiği Ne Zaman Takılır?

Hava sıcaklığının +7 derece altına indiği zamanda daha emniyetli bir yol tutuşu için kullanılması gereken kış lastiklerinin takılma zamanı ise 1 Aralık tarihidir.

1 Aralık tarihinde başlayan mecburi kış lastiği kullanma zorunluluğu 1 Nisan tarihine kadar devam etmektedir. Bu tarihler arasında ülkemizde kış lastiği takmak zorunlu olan bütün illerde yük ve yolcu taşıyan araçlar için kış lastiği takmak zorunludur.

Kış lastiği takmanın zorunlu olduğu tarihlerde yollarda denetim yapan emniyet güçleri kış lastiği takmayan sürücülere 715 TL idari para cezası uygulamaktadır.

Bu yazıyı paylaş