Lastik Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Araç alırken dikkat edilmesi gereken en önemli konulardan birisi araçların lastiğidir. Aracın yere temas eden tek parçası olan lastikler emniyet, yakıt tasarrufu ve en önemlisi can güvenliğimiz açısından büyük önem arz etmektedir.

Aracımızın lastiklerini değiştireceğimiz zaman dikkat etmemiz gereken önemli konular vardır ve bu konuları farklı başlıklar altında toplayıp inlemek gerekir. Her biri emniyetimiz ve bütçemiz açısından büyük önem taşıyan bu konular kısaca şöyle sıralanabilir.

Lastik Üretim Tarihi

Lastik üretim tarihi önemlidir ve alacağınız lastiğin olabildikçe yakın tarih olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir. Çünkü lastikler kauçuk malzemeden üretildiği için üretildiği günden itibaren sürekli olarak sertleşmeye başlar. Lastik hiç kullanılmasa ve depoda muhafaza edilse bile deponun sıcaklık soğukluk, toz, nem vs şartlarına göre sertleşmesi bulunduğu ortama göre değişmektedir. Lastiğin sertleşmesi üzerinden zaman geçtikçe daha da hızlanmaktadır. Bu anlamda lastikler hiç kullanılmayıp depoda bile korunsa üzerinden zaman geçtikçe sertleşmesi de artmaktadır. Bu nedenle lastik alacağınız zaman lastiğin tarihine mutlaka dikkat etmelisiniz. Lastiğin üretim tarihi 4 hane olarak gösterilmektedir. Örneği 0218 burada son iki hane üretim yılını göstermektedir. Yani bu lastik 2018 yılında üretilmiştir. 02 ise üretildiği haftayı gösterir. Yani bu lastik 2018 yılının 2. haftasında üretilmiştir. Bu anlamda üretici firmalar lastiklerde kampanya yaparken genellikle stoklarla sınırlı kampanya yaparlar. Çünkü kampanyaya üretim tarihi üzerinden belirli bir zaman geçmiş lastikleri dahil ederler.

Lastik Ebadı

Her araç için ideal lastik ölçüleri vardır. Bu ölçüleri aracınızda bulunan lastikten anlamanız mümkündür. Araç üzerinde bulunan lastiklerin hepsi aynı ebatta olmalıdır. Farklı ebatta lastiklerin olması aracın dengesini bozar ve yakıt maliyetini artırır, emniyet açısından da tehlikelidir. Aracınız için lastik alacağınız zaman aracınızın lastik ebat bilgilerine sahip olmanız gerekir. Peki lastik ebadı bilgileri ne anlam ifade eder?

Örnek olarak aracımızın lastik ebadının 205/55R16 olduğunu farz sayalım. Buradaki 205 lastiğin sırt kesiminin 205 mm olduğunu göstermektedir. 55 ise lastik yanak yüksekliğinin sırt kesitine oranını göstermektedir. H/S son olarak 16 ise lastiğin içerisine takılacak olan jantın inç cinsinden çapını göstermektedir. Bunun dışından genellikle DOT yazısından sonra gelen 4 haneli rakam ise üretim tarihi ifade etmektedir.

Lastik Son Kullanım Tarihi

Lastikler için normal şartlarda öngörülen son kullanım tarihi ortalama kullanımdan itibaren 4 yıldır. Ancak bu ölçü lastiğin durumunu anlamak için yeterli değildir. lastiğin kullanıldığı coğrafyanın iklim şartları, yolların durumu, aracın kullanım sıklığı ve kullanım şekli gibi pek çok faktöre göre bu süre değişmektedir. Bu sebeple lastik değiştireceğiniz zaman veya yeni aldığınız lastiğin durumunu öğrenmek için en doğru yol uzman bir lastikçiye giderek lastikleri gösterip lastiklerin durumu hakkında bilgi almaktır.

Lastik Seçiminin Yakıt Tüketimine Etkisi

Lastik seçiminde en doğru kararı vermek için lastikçinize danışmanız en doğru karar olacaktır. Bununla beraber seri manevra kabiliyeti sunan lastikler yakıt tasarrufunuzu azaltmakla birlikte yol tutuş performansınızı artırır.

Mevsimine göre lastik tercihi güvenli araç sürüşü ve yakıt performansı açısından önem arz etmektedir. Bu nedenle emniyet artı yakıt performansı diyorsanız mevsim lastikleri daha doğru tercih olacaktır.

Lastik Rot Balans Ayarı

Lastiklerin birbirine paralel olması ile birlikte yere temas alanının aynı olmasını sağlayan ölçüye rot balans ayarı denmektedir. Rot balans ayarı doğru yapılmamış lastikler sürtünmeyi artıracağı için yakıt performansına olumsuz etki eder ve lastiklerin ömrünü kısaltır. Bu nedenle rot balans ayarı, dikkat edilmesi gereken bir diğer konudur.

Lastik Kesit Genişliği

Aracınız için üretici markanın belirlediği lastik ölçülerinin dışına çıkılmaması tavsiye edilir. Ancak bu çıkılamaz anlamı taşımaz. Nitekim aynı araca çok daha geniş lastikler takıldığını görürsünüz. Bu aracın virajlarda daha iyi yol tutmasına yardımcı olur. Ancak bununla beraber aracın kilometre saatinin hatalı göstermesine neden olur, yakıt tüketimi artar. Bunları göze alarak lastik kesit genişliği tavsiye edilen ölçünün dışına çıkılabilir.

Lastik Desen Derinliği

Bilindiği üzere lastiklerin yüzeyi dümdüz değildir. lastiğin yolda daha iyi tutunması, yaz kış aylarına göre fren tutuşunun daha güçlü olması için lastikler çeşitli desenlerde üretilmektedirler. Bu desenler girintili çıkıntılı yivlerden oluşmaktadır. Zamanla aşınan bu yivler aracın kullanımına göre daha hızlı veya daha yavaş aşınırlar. Lastiğin değişim zamanının geldiğini yivlerin aşınmasından da anlayabiliriz. Lastiklerinizin durumundan ve üzerindeki yivlerin aşınmasından dolayı endişeniz varsa mutlaka lastikçinize gidin eğer aracınızın lastiği emniyet açısından tehlike arz ediyorsa lastikçiniz size gerekli bilgilendirmeyi yapacaktır.

Bu yazıyı paylaş