Lastik Nasıl Parlatılır?

Lastik parlatma işlemi araçlarımızın daha güzel görünmesi içi yapılmaktadır. Ayakkabılarımız bizim içi ne ise lastikler de araçlarımız için aynı durumdadır. Çok güzel takım elbiseyi giyip ayakkabılarımızı boyamadığımızda nasıl kötü ve çirkin bir görünüm meydana geliyorsa aynı şekilde aracımızı temizleyip yıkadıktan sonra lastikleri parlatmazsak kötü ve çirkin bir görünüm meydana gelir.

Lastik parlatmanın araç performansına etkisi var mıdır?

Lastik parlatma genel anlamda lastiklerin dış yüzeyine uygulanmaktadır. Dış kısmından yere temas eden alana doğru yapılan parlatma işlemi lastiğin bütününe çoğu zaman uygulanmaz. Tamamına uygulama yapılsa bile bunun aracın performansına etkisi yoktur.

Lastik parlatma işlemi tamamen görsel anlamda bir temizlik, araç sahibinin özgüveninin oluşmasına destek sağlayan ve sizi ve aracınızı daha elit gösteren bir işlemdir.

Lastik parlatma için hangi ürünler veya karışımlar tercih edilmelidir?

Araç parlatma için üretilmiş olan çok sayıda ürün vardır. Genelde kimyasal içeren bu ürünleri kullanım kılavuzunda tarif edildiği şekilde kullanmak gerekmektedir. Ürü tercihinde en doğru karar ise mutlaka lastikçinizin tavsiye ettiği ürünler olmalıdır.

Kaliteli lastik parlatıcılar hem lastiğinizin yeni alınmış gibi güzel görünmesini sağlar hem de lastiğinizi ömrünü uzatır. Bunun aksine kalitesiz ürün kullanımı lastiğinizin ömrünü kısaltacaktır.

Hazır lastik parlatıcılar kaliteli oldukta sonra en doğru tercihtir. Ancak bunun dışında lastik parlatma yöntemleri de vardır. Örneğin;

  • Oto araç yıkamacılarda veya lastikçilerde satılan lastik yıkama kitlerinden alıp içerisine gliserin ve su ilave ederek hazırlanan lastik parlatıcılar,
  • Arap sabunu alarak içerisine gliserin ilave edilip lastik parlatıcı yapılabilir. Ancak bunun sürekli kullanmak lastik üzerinde kabuklanma yapabileceği gibi lastiklerin bir müddet sonra beyazlaşmasına da neden olabilmektedir. Bu nedenle bu karışımı lastik parlatıcınız bittiğinde alıncaya kadar idare etmek için kullanmak en doğru tercihtir.
  • Marketten alacağımız kolanın içerisine şeker katıp karıştırdıktan sora bunun sprey şişesine koyup lastiğimize sıkmak ta lastik parlatma yöntemlerindendir.
  • Elma sirkesi kendi başına bir lastik parlatıcıdır.
  • Tıraş köpüğü de lastik parlatmak için güzel netice veren bir formüldür.

Kaliteli lastik parlatıcılar dışında anlatılan bu yöntemler sadece ihtiyaç zamanından günü kurtarmak içi yapılabilecek pratik çözümlerdir. Sürekli olarak uygulama istenmeye sonuçlar verebilir. Bu nedenle tercihimiz kaliteli markalar tarafından üretilmiş hazır lastik parlatıcılar olmalıdır.

Bu yazıyı paylaş