Lastik Nasıl Yapılır?

Lastiğin nasıl üretildiğini bilmek lastiğe olan güvenimizi güçlendirecektir. Çünkü araçla zemin arasındaki tek unsur araç lastikleridir. Ve aracın tüm ağırlığı lastik üzerindedir. Hal böyle olunca insanlar  bazen ster istemez lastiğin böyle bir ağırlık altında ne kadar emniyetli olduğunu düşünmektedir. Ancak lastiğin üretim aşamalarını incelediğimizde lastiğin göründüğü kadar basit bir yapıdan oluşmadığını ve olabildiğince sağlam olduğunu görürsünüz.

Sırasıyla lastik nasıl yapılır kısaca anlatalım;

Ham Madde Kauçuk ile Lastik Hamuru

Lastiğin yapımındaki ham madde kauçuktur. Lastik yapımında farklı çeşitlerde kauçuk malzeme kullanılır. Ortalama 30’dan fazla kauçuk türü karıştırılır 150 derecelik fırınlarda pişirilerek lastik hamuru elde edilir.

Ezme İşlemi

Lastik hamuru hazır olduktan sonra rol adı verilen makinelere alınır. Silindir şeklindeki bu makineler ile lastik hamuru inceltilir. Bu işleme kısaca ezme denir. Ezme işleminden sonra incelmiş olan lastik hamurları daha önceden hazırlanmış olan içi sabun dolu havuzlara alınır. Böylece lastik hamurlarının birbirine yapışması önlenmiş olur.

Üretim Aşaması

Lastik hamuru hazır olduktan sonra lastiğin içten dışa doğru ola üretimi başlar. Önce lastik hamuru kord ipliği ile kaplanmak üzere kaplama alanına alınır. Burada bulunan silindirler yardımı ile 100 derece ısı ile yumuşayan iki kat lastik hamuru arasına kord bezi yerleştirilir ve ısı ve pres yardımı ile birbirine tamamen birleşerek arada kord bezi bulunduğu halde lastik hamuru tek parça halinde birleşmiş olur.

Bu işlemden sonra lastik hamuru kesim makinesine alınır ve burada lastikler kesilir. Böylece lastiğin ebadı ortaya çıkmış olur.

Lastik Dış Yüzey Üretimi

Yukarıdaki işlem lastiğin iç kısmının üretim aşamasıdır. Dış yüzeyin üretimi yani yerle temas eden kısmının üretimi için ise yine lastik hamuru kullanılır. Lastik hamurlarının üzerine önce renkli şeritler çekilir ve ardından soğutma işlemine tabi tutulur. Bu renkler lastiğin cinsini belirlemek için verilir.

Çelik Tel Uygulaması

Lastiğin janta sabitlenebilmesi için lastik hamurları yine pişirme usulü ile çelik tellerle kaplanır. Daha sonra iç lastik ve dış lastik kısmı yine ısıtma işlemi ile birleştirilir. Bu işlemde yüksek basınç uygulanır. Bu esnada lastiğin dış yüzeyindeki şekil ve desenler ayrıca lastiğin ebadı, cins ve üretim tarihi gibi bilgilerin bulunduğu yazı ve desenler hep bu işlemde lastiğe verilmiş olur.

Kalite Kontrol

Tüm bu işlemlerden sonra askılara alınan lastikler uzman ekip tarafından rastgele yapılan kontrollerle elden geçirilir. Böylece lastiğin kalite kontrol aşaması da bitmiş olur ve lastik satışa hazır hale gelir.

Bu yazıyı paylaş